Drobne naprawy blacharskie, które kierowcy zwykli przeprowadzać we własnym zakresie dotyczą przede wszystkim niewielkich wgnieceń oraz rdzy. Pierwszy temat omówiliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów, dziś natomiast przyjrzymy się bliżej niwelowaniu zniszczeń pozostawianych przez „rudą”.
Drobne naprawy blacharskie w wydaniu najprostszym
Na skutek lat zaniedbań rdza potrafi poważnie zaszkodzić strukturze nadwozia. Lakier samochodowy pęcznieje od purchli, blacha zaczyna świecić dziurami, a przeżarte krawędzie elementów karoserii w ekstremalnych przypadkach po prostu odpadają. Czy rzeczywiście drobne naprawy blacharskie mogą skutecznie zniwelować tak poważne uszkodzenia?
Auto blacharze, którzy mają na co dzień styczność z podobnymi przypadkami działają zazwyczaj dwutorowo, proponując swoim klientom albo wymianę całego elementu (opcja droższa), albo też zastosowanie reperaturki (opcja tańsza).
Oczywiście użycie części zamiennych nie należy do najbardziej skomplikowanych usług blacharskich, dlatego decydując się na przeprowadzenie tego typu naprawy we własnym zakresie, można liczyć na osiągnięcie zadowalających efektów. Warto jednak celować w takie zamienniki, które zostały pokryte lakierem zgodnym z nominalnym, aby ograniczyć dodatkowe wydatki. Wówczas bilans strat zasili jedynie koszt zakupu polerki, pasty polerskiej, mleczka i wosku. Ich zastosowanie pozwoli bowiem zniwelować różnice w odcieniach pomiędzy starymi a nowymi częściami.
Drobne naprawy blacharskie – II stopień wtajemniczenia
Drobne naprawy blacharskie przeprowadzane z zastosowaniem reperaturek to już sztuka o wiele trudniejsza i mało który auto blacharz – amator decyduje się jej podjąć. Chodzi tu o wycięcie, ukształtowanie i wspawanie kawałka blachy w miejsce wyciętego uprzednio fragmentu karoserii. Rzecz nie sprowadza się zatem do samego tylko dysponowania wcale drogimi elektronarzędziami, ale także posiadania umiejętności w dziedzinie obróbki blachy oraz lakiernictwa. W końcu reperowany element należy także:
- zagruntować,
- pomalować lakierem bazowym,
- pokryć warstwą lakieru bezbarwnego,
- wycieniować,
- poddać polerowaniu.
Osoby nie dysponujące wystarczającą ilością czasu oraz wystarczającymi umiejętnościami dla tak skomplikowanej operacji powinny raczej skłaniać się ku wizycie w profesjonalnym zakładzie blacharskim. Czy na tym jednak kończą się alternatywy? Bynajmniej.
Drobne naprawy blacharskie metodą budżetową
Najtańszym sposobem na pozbycie się ognisk korozji jest zastosowanie łat z włókna szklanego. W skali trudności drobne naprawy blacharskie przeprowadzane tą metodą plasują się w połowie drogi pomiędzy wymianą a reperaturką. Oto, jak wygląda procedura:
- usunięcie lakieru z miejsca dotkniętego korozją oraz jego okolic (ubytek w karoserii nie może przekraczać ok. 7 cm średnicy),
- docięcie łaty z włókna szklanego i wpasowanie go w oczyszczony z rdzy otwór lub przykrycie nią całości,
- utwardzenie włókna żywicą poliestrową lub epoksydową,
- szlifowanie całości do uzyskania pożądanego kształtu,
- nałożenie podkładu,
- uzupełnienie ubytków szpachlówką,
- szlifowanie,
- malowanie bazowym i bezbarwnym lakierem samochodowym (j/w).
Blacharstwo samochodowe w Białymstoku
Jak wiadomo, nie każda naprawa garażowa musi przynieść zakładany efekt. Na taką okoliczność zachęcamy do korzystania z usług warsztatu Multi Auto w Białymstoku. Na rynku blacharstwa samochodowego działamy od 2013 r. i mamy na swoim koncie setki udanych realizacji w najróżniejszym zakresie: od kompleksowej regeneracji lakieru samochodowego aż po naprawy pojazdów poważnie uszkodzonych w wyniku wypadków komunikacyjnych.
Aby ustalić termin wykonania konkretnej usługi lub skonsultować jej szczegóły, wystarczy do nas zadzwonić lub napisać. Aby poznać kolejne interesujące fakty na temat napraw blacharskich, wystarczy z kolei odwiedzać regularnie nasz blog. Zapraszamy!