Wystarczy drobna stłuczka podczas parkowania, obtarcie przy wyjeżdżaniu z podziemnego parkingu lub pozostawienie samochodu na noc przed domem w czasie gradu, aby na dachu lub karoserii powstały nieestetyczne wgniecenia. W takich przypadkach nie zawsze niezbędne są kosztowane prace blacharsko-lakiernicze. Przy niewielkich wgnieceniach, sprawdzą się naprawy blacharskie bez lakierowania.
Naprawy blacharskie bez lakierowania – zalety
W przypadku drobnych wgnieceń nie zawsze trzeba oddawać samochód do lokalnego warsztatu blacharskiego w Białymstoku lub innym miejscu, który wyprostuje blachę tradycyjnymi metodami i zajmie się lakierowaniem całej karoserii. Ślady po uderzeniach kulek gradu lub wgniecenia po stłuczkach często można usunąć w mniej inwazyjny sposób.
Naprawy blacharskie bez lakierowania to dobre rozwiązanie w przypadkach, gdy karoseria zostanie wgnieciona, ale nie dojdzie przy okazji do zdrapania farby. Taka naprawa jest o wiele tańsza niż usługi blacharsko-lakiernicze, a zarazem zajmuje mniej czasu. Niektóre zakłady są w stanie usunąć wgniecenia nawet w przeciągu jednego dnia.
Usunięcie wgnieceń pozwoli odzyskać karoserii pierwotny wygląd, auto znowu prezentuje się tak, jak przed zdarzeniem, a my nie zapłacimy za kosztowne naprawy. Tego rodzaju naprawa gwarantuje, że auto nie straci na wartości rynkowej podczas ewentualnej sprzedaży.
Bezinwazyjne techniki PDR
Usuwanie wgnieceń karoserii bez malowania samochodu wykonywana jest za pomocą techniki Paintless Dent Repair. Metoda ta popularnie określana jest skrótem PDR. Miejsca, w których doszło do lekkiego wgniecenia blachy, są poddawane wypychaniu lub wyciąganiu. Na czym dokładnie polegają takie naprawy?
Otóż bezinwazyjne usuwanie wgnieceń z karoserii samochodowej za pomocą wyciągania, wymaga użycia specjalnego kleju i zaczepów. Taka technika doskonale sprawdza się przede wszystkim przy wgnieceniach na dachu (wyciąganie podsufitki) powstałych np. wskutek gradobicia. Metodę tę można wykorzystać do trudnodostępnych miejsc, bo nie trzeba demontować poszczególnych części auta.
Kolejnym sposobem na naprawy blacharskie bez lakierowania jest wypychanie. Jest to inny rodzaj techniki PDR. Metodę tę warto wykorzystać w momencie, gdy do wgniecenia nie można dostać się od wewnętrznej strony (klapa bagażnika, błotniki, drzwi). Do naprawy wykorzystuje się specjalne narzędzia o różnych kształtach i długościach. Muszą one być dostosowane do konkretnego typu wgniecenia, jego wielkości i głębokości oraz miejsca na karoserii, gdzie się ono znalazło.
Naprawy w profesjonalnym warsztacie
Naprawy bez lakierowania można wykonać samodzielnie, ale niezbędne są do tego narzędzia i znajomość technik, dlatego lepiej skorzystać z pomocy firmy oferującej profesjonalne blacharstwo samochodowe. Specjalista szybko oceni rodzaj wgniecenia i szansę na jego bezinwazyjną naprawę.
Bardzo ważna jest precyzja wykonania pracy, ponieważ lakier samochodowy jest delikatny i nieumiejętne prace mogą doprowadzić do jego starcia lub porysowania. W ten sposób karoseria wymagałaby malowania i prace nie przyniosłyby żadnego efektu, ponieważ niezbędna byłaby korekta u lakiernika.
Naprawy blacharskie – nasze podsumowanie
Naprawy blacharskie bez lakierowania samochodu to dobry sposób na usunięcie drobnych nierówności na karoserii, powstałych wskutek gradu czy stłuczek. W celu korekty karoserii stosuje się metodę PDR (wyciąganie lub wypychanie blachy). Daje ona dobre efekty, a jest o wiele tańsza i szybsza od klasycznych technik stosowanych przez zakład blacharsko-lakiernicze.