Na rynku nie brakuje firm świadczących usługi blacharskie. Stanowią one doraźną pomoc w razie wypadków samochodowych lub nietypowych napraw w karoserii. Wielu ludzi myli się, sądząc, iż blacharz świadczy także usługi oferowane przez mechaników oraz lakierników. Stosunkowo często powoduje to niedomówienia, których można byłoby uniknąć dzięki uprzedniemu wyjaśnieniu kilku prostych kwestii. Co należy więc do zadań blacharza samochodowego?
Zakres obowiązków blacharza
Mówiąc krótko, praca blacharza polega na dokonywaniu napraw zniszczonej karoserii, a także utrzymaniu w należytym stanie technicznym oraz wizualnym swojego stanowiska. Specjaliści tego typu pracują z reguły w zakładach mechaniki pojazdowej, stacjach obsługi lub autoryzowanych serwisach, a także prowadzą własne firmy. Szczegółowy zakres prac blacharza obejmuje obowiązki takie jak:
- przygotowywanie karoserii aut do dalszych prac,
- naprawy nadwozia w przypadku aut powypadkowych,
- konserwacja nadwozi dotkniętych rdzą,
- wykorzystanie specjalistycznych narzędzi pomiarowych oraz naprawczych,
- ścisła współpraca z mechanikami oraz lakiernikami.
W praktyce praca blacharza najczęściej sprowadza się do naprawy aut powypadkowych. Oczywiście nie stanowi to reguły, gdyż właściciele pojazdów niejednokrotnie decydują się na wymianę lub konserwację elementów nadwozia z innych względów. Niektórzy blacharze nieco poszerzają zakres swoich usług, oferując drobne naprawy lakiernicze lub mechaniczne.
Popularne narzędzia blacharskie
Jeszcze do niedawna głównym atrybutem blacharza był zwykły młotek. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat ewolucja techniczna wzbogaciła jednak warsztaty tego typu specjalistów o wiele nowoczesnych i praktycznych rozwiązań. Jakie narzędzia znajdziemy więc w dzisiejszym warsztacie blacharskim?
Nie sposób wymienić tu wszystkie instrumenty, które przydają się podczas napraw karoserii. Najważniejszym z nich wszystkich wydają się być jednak nowoczesne wyciągarki do wgnieceń stosowane obecnie przez większość blacharzy samochodowych. Urządzenia te pozwalają na stosunkowo proste i mało inwazyjne doprowadzenie skrzywionej karoserii do odpowiedniego stanu.
Dodatkowo wiele nowoczesnych wyciągarek wyposażonych jest w końcówki z elektrodą do obkurczania blachy. To genialne rozwiązanie pozwala na jeszcze łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze usuwanie wgnieceń w nadwoziach pojazdów.
Oczywiście blacharze posiadają cały arsenał innych instrumentów, bez których nie mogliby oni świadczyć swych fachowych usług. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o licznych kluczach, przecinakach, zgrzewarkach, urządzeniach spawalniczych, nitownicach, a także klasycznych narzędziach, takich jak młotki, kliny lub nożyczki.
Wymagania stawiane blacharzom
Aby pełnić zawód blacharza profesjonalnie oraz w zgodzie z prawem, należy posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe o adekwatnym profilu. Konieczne też będzie ukończenie zawodówki mechanicznej lub samochodowej tudzież skorzystanie z kursów organizowanych przez samodzielne placówki edukacyjne.
Wymaga się, by blacharz umiał czytać rysunki techniczne oraz potrafił wykonywać szkice poszczególnych elementów nadwozia. Specjalista tego typu odpowiada za podejmowanie wielu kluczowych decyzji co do doboru materiałów oraz ich obróbki, a to obliguje go do posiadania kompletnej.
Szukasz godnej zaufania firmy blacharskiej działającej na terenie Białegostoku? Jeśli tak, to trafiłeś w odpowiednie miejsce! Autoblacharnię Multi Auto tworzy zespół doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Świadczymy pełen zakres usług blacharskich oraz lakierniczych. Zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy do czytania naszych porad.
Warto przeczytać także: Jak dobrać odpowiedni lakier samochodowy.