Lakiernik samochodowy jest zawodem cieszącym się rosnącym zainteresowaniem. W przeciągu ostatnich lat liczba samochodów na polskim rynku o wiele wzrosła, co przekłada się na zapotrzebowanie na usługi mechaniczne i blacharsko-lakiernicze. Przedstawiamy kompetencje niezbędne w tym zawodzie oraz szkolenia, w które warto zainwestować.
Lakiernik samochodowy – wykształcenie i kompetencje
Warsztaty lakiernicze i blacharskie najchętniej zatrudniają absolwentów tzw. samochodówek (szkół zawodowych i techników). Uczniowie w toku edukacji nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną, ale i mają praktyki w zakładach mechanicznych oraz w firmach zajmujących się usługami blacharsko-lakierniczymi.
Dobry lakiernik samochodowy musi znać techniki polerowania i lakierowania karoserii, wiedzieć, w jaki sposób usuwa się poszczególne wgniecenia. Ważne jest zapoznanie się ze specjalistycznymi narzędziami oraz specyfiką branży. Większość pracodawców ceni także skrupulatność.
Lakierowanie samochodu wymaga największej dokładności. Przydatne są umiejętności estetyczne, które pomogą dobrać właściwy odcień lakieru oraz wykonać prace w taki sposób, że pomalowana część nie będzie różnić się od całej karoserii.
Szkolenia lakiernicze – podstawowe i uzupełniające
Szkolenia lakiernicze dostępne są m.in. w Powiatowych Urzędach Pracy, Zakładach Doskonalenia Zawodowego oraz jako oferta uzupełniająca prywatnych szkół samochodowych. Kursy organizują również niektóre firmy szkoleniowe oraz duże warsztaty blacharsko-lakiernicze (z odpowiednimi uprawnieniami).
Podstawowe szkolenie skierowane jest zarówno do osób, które mają już pewne doświadczenie w branży, jak i dla początkujących lakierników. Można na nich zdobyć wiedzę pozwalającą na sprawne lakierowanie samochodu i usuwanie drobnych rys oraz wgnieceń.
Program kursów obejmuje zajęcia z zakresu:
- doboru kolorystyki lakierów,
- przygotowania części do malowania,
- technik lakierowania,
- technik polerowania.
Osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć kompetencje, które ceni profesjonalna lakiernia samochodowa, mogą wziąć udział w szkoleniach uzupełniających. Są one skierowane w stronę lakierników, którzy chcą poznawać najnowsze techniki i branżowe nowinki, aby podołać zmianom na rynku usług samochodowych. Takie kursy to nie tylko proste malowania auta, ale także zasób dodatkowej wiedzy na temat najnowszych lakierów samochodowych, sposobów ich mieszania czy technik wykorzystywanych przez producentów samochodów.
Dostępne są także szkolenia, które lakiernik może wybrać, aby poznać konkretne techniki pracy. Dla początkujących doskonale sprawdzi się kurs z zakresu aplikacji lakierów bazowych i bezbarwnych. Cenne umiejętności można zdobyć na szkoleniu z zakresu aplikacji lakierów 3-warstwowych. 3-warstwowe lakiery samochodowe różnią się od bazy, a ich poprawne nakładanie możliwe jest, dzięki poznaniu odpowiednich technik.
Ciekawym sposobem na poszerzenie kompetencji są kursy z zakresu cieniowania. Lakier samochodowy musi być nałożony perfekcyjnie, ponieważ każda nierówność będzie widoczna na karoserii, co zmniejszyłoby wartość rynkową auta. Umiejętne cieniowanie jest cenione przez właścicieli zakładów blacharsko-lakierniczych.
Jak wybrać szkolenie?
Lakiernik samochodowy, który chce poszerzyć swoją wiedze i poznać nowe techniki, powinien umiejętnie dobrać szkolenia dla siebie. Najpopularniejsze są kursy jedno- i dwudniowe. Ważne, aby zajęcia były prowadzone przez profesjonalistę i pozwalały uzyskać certyfikat.
Większość organizatorów zapewnia profesjonalną odzież roboczą, okulary i rękawice ochronne niezbędne podczas nauki praktycznej. Ważny jest także specjalistyczny sprzęt ochronny i profesjonalne zaplecze techniczne (zajęcia powinny odbywać się w nowoczesnej lakierni).
Zawód lakiernik samochodowy: podsumowanie
Lakiernik samochodowy staje się jednym z bardziej poszukiwanych zawodów na polskim rynku. Pracodawcy najchętniej inwestują w absolwentów szkół samochodowych. Warto także brać udział w szkoleniach z zakresu technik lakierowania i polerowania.