Na karoserii Twojego auta pojawiły się drobne zarysowania? A może lakier wyblakł i stracił swój dawny blask? Polerowanie samochodu pozwoli odświeżyć zmatowienia i usunąć niewielkie nierówności oraz otarcia. Zabieg należy jednak wykonać bardzo precyzyjnie, aby nie zniszczyć powłoki lakierniczej, a tym samym, nie narazić karoserii na niebezpieczne rdzewienie.
Polerowanie samochodu sposobem na odnowę lakieru
Podczas użytkowania pojazdu, lakier narażony jest na zniszczenia. Na karoserię oddziałują promienie słoneczne, kurz, krople kwaśnego deszczu, sól, którą posypywane są drogi, preparaty używane w myjniach automatycznych. To sprawia, że po jakimś czasie lakier blaknie i przestaje prezentować się dokładnie tak, jak po wyjechaniu pojazdu z salonu. Pomocne jest wtedy woskowanie, ale niestety nie daje ono trwałych efektów.
Polerowanie samochodu pozwala na trwałe odświeżenie lakieru i zlikwidowanie zmatowień. Polerka lakiernicza dobrze sprawdzi się także do zlikwidowania drobnych rys. Taka regeneracja lakieru samochodowego pozwala zetrzeć część utlenionej powierzchni i wygładzić wierzchnią warstwę. Karoseria odzyskuje wtedy swój pierwotny blask.
Częste polerowanie – zagrożenia
Warto pamiętać, że odnowa lakieru samochodowego za pomocą polerowania to zabieg, którego nie wolno wykonywać zbyt często. Część warstw lakierów za każdym razem jest ścierana, dlatego mogłoby dojść do całkowitego starcia powierzchni aż od do białego lakieru bazowego.
W ekstremalnych przypadkach, niewłaściwie przeprowadzone polerowanie samochodu może prowadzić do starcia lakieru aż do blachy. Przed takim niebezpieczeństwem można się uchronić – wystarczy dokonać pomiaru grubości lakieru za pomocą specjalnego miernika (gdy nie posiadamy tego urządzenia, można zgłosić się na pomiar do warsztatu blacharsko-lakierniczego lub zakładu mechanicznego). Pomiary niezbędne są przede wszystkim po zakupie używanego pojazdu, ponieważ handlarze chętnie używają polerki, aby karoseria lepiej się prezentowała.
W nowych samochodach producenci coraz częściej wykorzystują cienkie warstwy lakierów wodnych. Całkowita grubość powłoki malarskiej może mieć tutaj tylko około 70 mikrometrów (mikrometr to zaledwie 1/1000 milimetra). Polerowanie jest wtedy niebezpieczne i najlepiej, gdy wykona go profesjonalny lakiernik.
Warto pamiętać, że mierniki mierzą grubość powłoki wraz z podkładami i szpachlą (a nie tylko sam kolorowy lakier, którego nie wolno zetrzeć), dlatego przy wyniku poniżej 80 mikronów najlepiej jest zrezygnować z samodzielnego polerowania. W tym przypadku można zdecydować się na bezinwazyjne usuwanie wgnieceń i rys w zakładzie lakierniczym.
Polerowanie samochodu krok po kroku
W przypadku, gdy chcemy jedynie odświeżyć zmatowiały lakier i nadać mu pierwotnego blasku, wystarczy amatorska politura lekkościerna lub wosk z dodatkiem środka polerskiego (wosk służy do polerowania ręcznego). Samodzielne usuwanie rys z karoserii wymaga wyboru profesjonalnych środków z różną grubością ścierniw i wykorzystania polerski mechanicznej.
Polerowanie samochodu najbezpieczniej jest przeprowadzać za pomocą polerki obrotowej z tarczą wykonaną z pianki (nie nadają się do tego urządzenia oscylacyjne i wibracyjne, ponieważ tworzą niewielkie zarysowania). Polerka powinna mieć możliwość regulowania obrotów. Najlepiej zaopatrzyć się w tarczę dostosowaną do polerowania za pomocą pasty ściernej oraz tarczę do wykończeń mleczkiem polerskim.
Pierwszym krokiem jest polerowanie zasadnicze. Należy wtedy wybrać najmniejsze obroty i średni docisk. Do zabiegu za pomocą mleczka polerskiego, trzeba ustawić wyższe obroty i zmniejszyć siłę docisku urządzenia. Warto również pamiętać, aby ominąć narożniki i zagłębienia, które później wypolerujemy ręcznie.
Wypolerowany lakier trzeba nawoskować, aby zabezpieczyć warstwę przed działaniem wody i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Glinowanie karoserii
Warsztat lakierniczy w Białymstoku i innych regionach Polski często ma klientów zamawiających polerowanie lakieru, ponieważ stracił od swój naturalnych blask. Gdy na powierzchni nie ma żadnych rys, często wystarcza glinowanie. Zabieg ten pozwala oczyścić lakier samochodowy z zabrudzeń, które wniknęły głęboko w powłokę. W wielu przypadkach glinowanie może zastąpić polerowanie.
Polerowanie samochodu – krótkie podsumowanie
Polerowanie samochodu pozwala usunąć drobne rysy i utlenioną część lakieru oraz wygładzić jego wierzchnią warstwę. Przed zabiegiem należy wykonać pomiar grubości lakieru (specjalnym miernikiem), aby nie zetrzeć powłoki malarskiej aż do podkładu lub blachy. Do samodzielnej regeneracji lakieru służą polerki obrotowe z tarczą piankową oraz specjalne pasty i mleczka polerskie.