Karoseria samochodowa z czasem traci swój pierwotny blask. Lakier blaknie pod wpływem promieni UV i gwałtownych zmian temperatur, może dojść do jego zarysowań, lekkich wgnieceń. Kolor może odpryskiwać lub mogą pojawić się drobne ślady rdzy. Uważasz, że samodzielna regeneracja lakieru samochodowego jest najlepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy, jakie materiały przygotować do malowania auta.
Regeneracja lakieru samochodowego na własną rękę – kiedy można ją wykonać?
Lekko podniszczony lakier samochodowy sprawia, że auto prezentuje się na starsze niż w rzeczywistości, a w razie sprzedaży nie osiągnie adekwatnej ceny. Potencjalni kupcy weryfikują bowiem nie tylko rocznik pojazdu, jego przebieg oraz stan techniczny, ale dużą wagę przykładają również do stanu wizualnego. Zadrapania, rysy, niewielkie ślady korozji czy wgniecenia mogą zdyskredytować naszą ofertę i sprawić, że pojazd straci na wartości.
Regeneracja lakieru samochodowego sprawdzi się nie tylko, gdy myślimy o sprzedaży, ale także zapobiegnie wykwitom rdzy, które szybko mogą się rozszerzać na całą karoserię. Warto jednak pamiętać, że samodzielne naprawy są możliwe jedynie w przypadku drobnych uszkodzeń lakieru. Mocne skorodowanie blachy na masce, dachu, drzwiach lub innych elementach wymaga oddania samochodu do profesjonalnego warsztatu. Podobnie wygląda sytuacja, gdy auto przeszło stłuczkę i blacha jest powyginana. W tym przypadku warto odwiedzić warsztat blacharski.
Do profesjonalnych napraw niezbędne są specjalne narzędzia i materiały do odginania blach, sprzęt do malowania, piec oraz komora lakiernicza. Lakiernik rozbiera tapicerkę, przygotowuje uszkodzony element do malowania, zajmuje się profesjonalnym doborem odcienia lakieru, a dopiero następnie lakieruje blachę. Dba o również o zamontowanie elementów w pierwotne miejsce oraz wykonanie potrzebnego uzbrojenia.
Przy lakierowaniu konkretnej części karoserii niezbędne często jest nie klasyczne malowanie auta, ale cieniowanie, które pozwala zlikwidować różnice pomiędzy nowo pomalowaną powierzchnią, a całą karoserią. Tylko w ten sposób ślady lakierowanie nie będą rzucać się w oczy.
Odnowa lakieru samochodowego – przygotuj potrzebne materiały i narzędzia
Samodzielna regeneracja lakieru samochodowego sprawdzi się przy drobnych uszkodzeniach. W tym celu należy przygotować potrzebne materiały i narzędzia. Oczywiście właściciele pojazdów osobowych czy dostawczych nie dysponują tak zaawansowanym sprzętem, jak profesjonalna lakiernia samochodowa, ale do usunięcia drobnych rys, prześwitów koloru czy niewielkich ognisk rdzy wystarczy podstawowy zestaw.
Do prac niezbędny będzie papier ścierny, który pozwoli wyrównać powierzchnię. Za jego pomocą dociera się podkład przed nałożeniem lakieru. Powinien mieć on grubość około 500-800. Papier ścierny o grubości 80 posłuży do oczyszczenia zniszczonego miejsca. Gdy planujemy usuwanie rys z karoserii, niezbędny będzie papier o grubości 360 (pozwala on doczyścić nawet głębokie zarysowania).
Do regeneracji lakieru samochodowego należy przygotować również szpachlę, którą będziemy mogli uzupełnić ewentualne ubytki. W przypadku, gdy rysy są głębokie, należy zakupić droższą szpachlę z włóknem szklanym. Gdy zarysowania są płytsze, wystarczy tańsza szpachla bez włókna.
Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać podczas zakupu, są lakiery samochodowe. Najlepiej jest wybrać lakier w spreju oraz w słoiczku z pędzelkiem. Ten pierwszy służy do wykończeń, ponieważ pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię w jednolitym kolorze pozbawioną cieni i smug. Lakier w słoiku z pędzelkiem z powodzeniem sprawdzi się do malowania elementów, które nie są dobrze widoczne.
Do prac niezbędny będzie również podkład. Do samodzielnego lakierowania najlepszy będzie gotowy podkład w spreju, ponieważ aerozol można szybko i precyzyjnie rozprowadzić. Blachę trzeba odtłuścić przed malowaniem, dlatego musimy zaopatrzyć się w przemywacz (może to być benzyna ekstrakcyjna).
Zestaw warto uzupełnić o rozpuszczalnik oraz pastę lekko ścierną (pozwala szybko usunąć płytkie rysy). Osoby, które chcą pomalować większe powierzchnie, mogą zainwestować w pistolet niskociśnieniowy. Wystarczy podłączyć go do kompresora, aby szybko i równomiernie rozprowadzić lakier.
Samodzielna regeneracja lakieru samochodowego krótkie podsumowanie
Samodzielna regeneracja lakieru samochodowego pozwala usunąć niewielkie rysy lub ogniska rdzy oraz odświeżyć kolor karoserii. Do prac niezbędny jest lakier bazowy oraz lakier kolorowy w spreju i słoiczku z pędzelkiem (należy idealnie dobrać kolor). Trzeba przygotować również papier ścierny potrzebny do przygotowania powierzchni, szpachlę do uzupełniania ubytków oraz rozpuszczalnik.