Dostępność usługi lakierowania samochodu sprawia, że coraz częściej korzystają z niej właściciele aut, chcący przywrócić karoserii dawną świeżość. Nie jest to już domena wyłącznie aut powypadkowych – obecnie dbałość o lakier samochodu należy do kanonu rutynowych działań, tak jak wizyty w myjni samochodowej. Różnica polega oczywiście na częstotliwości, ponieważ współczesne powłoki zachowują trwałość i dobry wygląd znacznie dłużej niż ich odpowiedniki sprzed kilku dekad.
Na to zwróć uwagę wybierając lakierowanie auta w Białymstoku
Lakierowaniem samochodu nasi Klienci z Białegostoku zainteresowani są głównie w okresie wiosennym, gdy po zimie nie ma już na drogach piasku i soli. Spada wtedy również prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnych temperatur, a nadchodzi czas upałów, więc warto ochronić karoserię przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Promienie UV sprawiają, że nieodpowiednio przygotowana karoseria matowieje i blednie, więc tym bardziej warto pomyśleć o odpowiednim jej zabezpieczeniu.
Aby proces lakierowania rzeczywiście odbył się szybko i profesjonalnie, konieczna jest::
- dostępność materiałów lakierniczych, do których należą między innymi wypełniacze, szpachlówki, rozpuszczalniki, powłoki gumowe, kleje;
- odpowiednio przygotowana powierzchnia auta, czyli oczyszczona, odtłuszczona, zmatowiona; konieczne bywa również usunięcie wcześniejszej powłoki;
- eliminacja ognisk korozji, które znajdują się tak w widocznych miejscach, jak również pod listwami, zaślepkami, panelami;
- gotowość urządzeń niezbędnych na poszczególnych etapach prac, a także wyposażenie w narzędzia pomocnicze.
Oczywiście wszystkie te kwestie leżą po stronie warsztatu, któremu powierzasz swoje auto. Uzupełnieniem są tutaj kompetencje pracowników.
Doświadczony lakiernik i skuteczna pomoc
Tak jak w Multi Auto Białystok, tak też w każdym warsztacie z ugruntowaną pozycją na rynku, odpowiedzialność za powodzenie każdej realizacji przejmują wykonawcy. Zadaniem lakiernika jest profesjonalne przeprowadzenie wszystkich działań, a jest to możliwe, gdy:
- zna tajniki blacharstwa i lakiernictwa tak w kwestiach podstawowych, jak również w oparciu o najnowsze osiągnięcia tej dziedziny,
- ma dostęp do urządzeń i systemów usprawniających pracę, na przykład do komory lakierniczej, suszarni, spektrofotometru,
- bazuje na zaleceniach producentów poszczególnych preparatów, które odpowiednio zaaplikowane pozwalają skrócić czas trwania poszczególnych działań bez szkód dla lakieru.
Korzystne ceny usług sprawiają, że zainteresowanie takimi usługami utrzymuje się na stale wysokim poziomie. Nawiązując do tytułu dzisiejszego tekstu to również ma znaczenie – samodzielne wykonanie prac okazuje się zazwyczaj znacznie bardziej czasochłonne, a wszelkie niedociągnięcia widoczne są na karoserii.
Koszty profesjonalnych usług
Wygląd samochodu może wiele powiedzieć o jego właścicielu, a trend w tym kontekście jest zadowalający. Normą stało się dbanie o auto i dotyczy to nie tylko pojazdów najnowszych. Również właściciele leciwych pojazdów chętnie korzystają z lakierowania samochodu, gdy służył on od dawna i ma posłużyć jeszcze przez kolejne lata.
To rozsądne podejście, ponieważ współczesne preparaty pozwalają osiągnąć wygląd powłoki zgodny z oczekiwaniami. Nie musi to być zatem lakier lśniący nowością. Równie dobrze wygląda stonowany półmat, pasujący nawet do aut retro.
Cena lakierowania samochodu zawsze ustalana jest indywidualnie, ponieważ zależy od wielu czynników. Na początek pracownik wykona oględziny pojazdu, następnie poda przybliżoną cenę za wykonanie usługi. Nie należy sugerować się wyłącznie cenami podanymi w Internecie, gdzie koszt zwykłej usługi przedstawiany jest niemal równolegle z auto detailingiem. Różnica kwot wynosi wtedy nieraz kilka tysięcy, a może się okazać, że na potrzeby odnowienia Twojego auta będzie to kwota znacznie niższa.
Gdy konieczne jest lakierowanie całego auta
W zależności od warsztatu czas oczekiwania na realizację usługi trwa około dwóch tygodni. W profesjonalnym warsztacie na początek demontuje się listwy boczne, lampy i zderzaki. Następnie całą karoserię szlifuje się i szpachluje, aby przygotować ją do nałożenia podkładu. Kolejny etap to obróbka podkładu i najczęściej używany jest do tego papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Zmatowiona, oczyszczona i otłuszczona karoseria gotowa jest na nałożenie poszczególnych powłok lakierniczych.
Proces lakierowania samochodu to zazwyczaj powlekanie karoserii warstwą podkładu, lakieru bazowego oraz lakieru nawierzchniowego. W przygotowanych do tego warsztatach całość odbywa się w specjalnych pomieszczeniach, w których panuje optymalna temperatura, zapewniona jest wentylacja. To sposób, aby po zakończeniu prac auto wyglądało korzystnie.