Mogłoby się wydawać, że wyposażenie przeciętnej lakierni samochodowej będzie się ograniczało do pistoletu dyspersyjnego, polerki, ewentualnie źródła ciepła, za sprawą którego lakier samochodowy będzie schnął szybciej. Nic bardziej mylnego. Wyposażenie nowoczesnych lakierni składa się bowiem z szeregu skomplikowanych urządzeń i elektronarzędzi.
Lakiernia samochodowa – sprawa lokalu
Nim rozważymy temat kompletnego wyposażenia, warto zaznaczyć, że każda lakiernia samochodowa musi spełniać normy ochrony środowiska, a więc posiadać system wentylacji oraz filtracji. Na terenie warsztatu lakierniczego musi się znajdować biologiczna oczyszczalnia ścieków. Właściciel zakładu powinien też zadbać o utylizację odpadów (zwłaszcza tych niebezpiecznych), podejmując w tym zakresie współpracę z uprawnionym do podejmowania takich czynności usługodawcą.
W przypadku kontroli musi on ponadto dysponować:
- dokumentacją techniczną obiektu,
- pozwoleniem na montaż instalacji emitującej lotne środki chemiczne,
- informacjami na temat technologii realizacji usług lakierniczych,
- zestawieniami materiałowymi.
Od wzniesienia do wyposażenia lakierni samochodowej wiedzie zatem długa droga, naznaczona wypisywaniem dziesiątków wniosków, wizytami w większości lokalnych urzędów, odbiorami, wprowadzaniem poprawek zaordynowanych przez urzędników etc.
Elementy wyposażenia lakierni samochodowej
Jednym z podstawowych narzędzi w rękach pracowników zakładu lakierniczego jest destylarka. Służy ona odzyskiwaniu rozpuszczalnika bądź rozcieńczalnika zmieszanego z olejem czy pigmentami. Najdroższe modele destylarek pozwalają odzyskać blisko 100% zawartości substancji bazowej.
Kolejny istotny element wyposażenia to myjnie pistoletów lakierniczych, których doprowadzenie do przysłowiowego ładu manualnymi metodami byłoby mocno kłopotliwe. Myjnie mogą działać w obiegu zamkniętym lub otwartym. Mogą też służyć do ręcznego doczyszczania zabrudzonych elementów oraz ich odtłuszczania. Posiadają ponadto funkcję wyciągania oparów.
Każda nowoczesna lakiernia samochodowa musi być również zaopatrzona w promienniki podczerwieni, które przyspieszają proces schnięcia różnorakich lakierów, podkładów i szpachli. Urządzenia najbardziej uniwersalne mogą pracować w dwóch trybach: wygrzewania oraz suszenia. Za ich przyczyną schnięcie polakierowanych elementów karoserii można skrócić z kilku godzin do parunastu minut.
Jak zostało zaznaczone na wstępie, pistolet lakierniczy to oczywiście kluczowe narzędzie lakierników samochodowych. Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają malować w sposób precyzyjny i równomierny, zapewniając jednocześnie optymalną wydajność. Praca z pistoletem dyspersyjnym odbywa się w specjalnym kombinezonie oraz półmasce służącej ochronie dróg oddechowych.
W zakładzie lakierniczym nie może także zabraknąć szlifierek, polerek, odkurzaczy, stojaków lakierniczych oraz innych, pomniejszych elementów wyposażenia.
Nowoczesna lakiernia samochodowa w Białymstoku
Nasza lakiernia samochodowa, położona przy al. Jana Pawła II 88 w Białymstoku, od lat oferuje Klientom najwyższą jakość usług – właśnie m.in. za sprawą nowoczesnego wyposażenia. Posiadamy wszelkie narzędzia niezbędne do przeprowadzania zarówno drobnych, jak i poważnych napraw lakierniczych. Dzięki ich zastosowaniu możemy się również poszczycić:
- krótkimi terminami wykonania,
- możliwością zapewnienia naszym Klientom realnych oszczędności,
- umiejętnością przywrócenia nawet bardzo zniszczonym pojazdom wyglądu fabrycznego.
Polecając się, zachęcamy również do ponownych odwiedzin na naszym blogu. Już wkrótce weźmiemy pod lupę metody lakierowania samochodu.