Zawód blacharza samochodowego nie traci z czasem na popularności, a w dobie trudności ze znalezieniem pracy, nawet zyskuje. Jest on chętnie wybierany jeszcze z innych względów – fach ten pozwala realizować zainteresowania związane z motoryzacją, jednocześnie też może być dobrze płatny. Zawód blacharza wymaga jednak intensywnej nauki, a później wielu lat nabierania doświadczenia. Prowadząc warsztat blacharski w Białymstoku wiemy o tym najlepiej.
Program szkolenia w zawodzie blacharza
Profesjonalne szkoły uczące blacharstwa samochodowego, nie tylko zawodowe, prowadzą kursy trwające zazwyczaj 3 lata. W tym czasie kandydat zdobywa teoretyczną i praktyczną wiedzę w skomplikowanej materii kształtowania blach i ich obróbki. Obszerny zakres wiedzy sprowadza się do opanowania wielu niezbędnych w tej pracy czynności, do których należą m.in.:
- posługiwanie się specjalistycznymi: urządzeniami, przyrządami i narzędziami stosowanymi w blacharstwie,
- umiejętność posługiwania się rysunkiem technicznym,
- znajomość budowy i zasad działania silników samochodowych,
- znajomość budowy pojazdów czterokołowych oraz ich wszystkich podzespołów,
- umiejętność wykonywania specjalistycznych pomiarów nadwozia samochodowego,
- umiejętność zabezpieczania antykorozyjnego nadwozi pojazdów,
- umiejętność samodzielnego dokonywania napraw blacharskich, przygotowywania nadwozi do lakierowania, kształtowania nadwozia do zaplanowanej formy,
- umiejętność łączenia ze sobą blachy i innych materiałów za pomocą technik zgrzewnych, spawania i lutowania,
- umiejętność lakierowania nadwozi oraz ich obróbki końcowej,
- a także znajomość przepisów – higieny i bezpieczeństwa pracy,
- oraz przepisów ruchu drogowego.
Oczywiście nie są to wszystkie umiejętności i kompetencje dobrego blacharza. Nauka obejmuje również praktykę i zadania szczegółowe, m.in.:
- obróbkę blachy, a innymi słowy ślusarstwo sprowadzające się do typowych dla niego prac: zwijania blachy, piłowania, wiercenia, usztywniania, prostowania, cięcia, wyginania etc., oczywiście na wszystkich rodzajach blach spotykanych w produkcji samochodów,
- wspomniane już łączenie ze sobą blach różnymi technikami, co dotyczy poza wymienionymi również nauki technik: klejenia, nitowania i zgrzewania,
- obróbkę cieplną blach i różnych części samochodowych,
- montaż i demontaż różnych części nadwozia i kabin pojazdów,
- metody usuwania różnego typu drobnych uszkodzeń nadwozia i lakierniczych,
- obsługę urządzeń i maszyn blacharskich,
- testowanie jakości wykonania własnej pracy,
- ale też rachunkowości i kosztów usług,
- oraz organizacji pracy.
Niewątpliwie praca blacharza nie jest łatwa, lecz z pewnością jest ambitna i przyszłościowa. Dla wielu młodych ludzi liczy się również to, iż fach ten pozwala się samozatrudnić i realizować własne plany zawodowe.
Blacharz samochodowy w praktyce (autoblacharnia Białystok)
Ze swoich doświadczeń warsztatu w Białymstoku możemy dodać, iż blacharz samochodowy to zawód wszechstronny, pozwalający również rozszerzać kompetencje i prowadzić kompleksowe usługi warsztatowe w zakresie naprawy samochodów. Aczkolwiek nie jest to jedyna droga rozwoju zawodowego. Blacharz samochodowy niekoniecznie musi naprawiać rozbite lub uszkodzone auta, może bowiem znaleźć zatrudnienie również w fabryce zajmującej się ich produkcją. Nie ma w tym względzie radykalnych ograniczeń.
Warto przeczytać także: Przyszłość lakiernictwa samochodowego (Białystok odkrywa)