Współczesne usługi blacharskie to nie tylko wysoka jakość i solidność wykonania, ale również odpowiednie urządzenia i preparaty służące do poszczególnych napraw karoserii. Codzienność lakiernika wiąże się z umiejętnością dobierania zapraw, podkładów oraz lakierów samochodowych do danego auta, a gdy mowa o podkładach, jednym z najpopularniejszych jest podkład epoksydowy. Dlaczego jest on chętnie stosowany również w naszej Autoblacharni Multi Auto w Białymstoku? Dziś przedstawimy kilka głównych powodów.
Wiedza lakiernika to podstawa solidnych działań
Aby mieć świadomość mechanizmu działania podkładów epoksydowych należy wiedzieć, czym one są i w jaki sposób powstają. Ich bazą są żywice epoksydowe, czyli żywice syntetyczne w postaci lepkiej cieczy, idealnie łączącej się z pozostałymi składnikami preparatów podkładowych. Tutaj pełen skład mogą stanowić:
- żywica epoksydowa – wspomniana powyżej, jest głównym składnikiem podkładów epoksydowych; w postaci nieutwardzonej jest topliwa i rozpuszczalna, natomiast po utwardzeniu przybiera postać nietopliwego ciała stałego;
- promotory adhezji – związki odpowiedzialne za optymalną przyczepność lakieru samochodowego, który nakładany jest na warstwę podkładu; promotorami adhezji mogą być na przykład akrylosilany (połączenie akrylamidu i związków z centralnym atomem krzemu);
- dodatki antykorozyjne – zwane również inhibitorami korozji, co oznacza, że zmniejszają szybkość reakcji chemicznych zachodzących podczas korodowania metalu; w praktyce nie dopuszczają do powstania korozji (przykładem takich dodatków są fosforany cynku);
- wypełniacze – są to między innymi substancje higroskopijne, czyli zdolne do pochłaniania wilgoci oraz pary wodnej; w podkładach epoksydowych mogą to być między innymi talki oraz baryty, oba minerały w postaci sproszkowanej.
Powierzając swoje auto lakiernikowi warto zapytać, jakie preparaty będą zastosowane podczas wykonywania usług blacharskich. Jeżeli będzie to nowoczesna żywica epoksydowa, karoseria odzyska pierwotną wytrzymałość.
Prawidłowe nakładanie to podstawa
Aby preparat spełniał swoje zadanie, należy zaaplikować go w sposób zgodny z prawidłami sztuki lakierniczej. Na przykładzie niwelowania głębokich rys lub mniejszych i większych wgłębień z uszkodzonym lakierem, cały proces pracy lakiernika może obejmować kolejne etapy z zastosowaniem:
- zmywacza silikonowego dla usunięcia zanieczyszczeń z karoserii,
- szlifierki dla odsłonięcia uszkodzonego miejsca i powierzchni wokół,
- szpachlówki, na przykład z włóknem szklanym, dla uzupełnienia ubytku,
- promiennika podczerwieni dla wysuszenia i utwardzenia szpachlówki,
- szpachlówki wypełniającej, aby zniwelować wszelkie ewentualne mikrowgłębienia,
- ponownie promiennika, a następnie szlifierki dla wyrównania naprawianego miejsca,
- podkładu reaktywnego, następnie podkładu epoksydowego,
- promiennika i szlifierki dla uzyskania warstwy odpowiedniej pod lakier,
- lakieru bazowego w kolorze oraz lakieru nawierzchniowego – bezbarwnego.
Proces ten pokazuje, że zanim zostanie nałożony lakier samochodowy przez lakiernika, w ramach usług blacharskich konieczne jest wykonanie szereg działań. W tym kontekście widać również, że podkłady epoksydowe stanowią idealne połączenie dla poszczególnych warstw znajdujących się na karoserii Twojego auta.
Rozwiązania polecane również przez użytkowników z Białegostoku
Na przykładzie dotychczasowych realizacji każdego lakiernika z naszej Autoblacharni w Białymstoku wiemy, że niesłabnący potencjał podkładów epoksydowych usprawnia wykonanie najbardziej skomplikowanych prac blacharskich. Znając specyfikę lakieru samochodowego na danym pojeździe, można szybko i skutecznie dobrać metodę naprawiania wszelkich niedoskonałości karoserii. To istotne udogodnienie, które pozwala poszczególne etapy prac skrócić do minimum przy jednoczesnym zachowaniu poziomu usług blacharskich.
Warto przeczytać: Lakier samochodowy – polecany przez blacharnię Białystok