Wystarczy kilka sekund nieuwagi, aby na karoserii pojawiło się nieestetyczne zadrapanie. Usuwanie rys z karoserii w profesjonalnym zakładzie blacharsko-lakierniczym jest drogie. Już za polakierowanie jednego elementu, należy zapłacić kilkaset złotych. Podpowiadamy, jak samodzielnie poradzić sobie z problemem.
Odnowa lakieru samochodowego – czy jest potrzebna?
Rysy na lakierze samochodowym mogą powstać nie tylko w wyniku drobnych stłuczek z innym pojazdem, ale i podczas otwierania samochodu na zatłoczonym parkingu lub chodniku (wystarczy lekko uderzyć w drzwi innego auta). Do obtarcia błotnika bardzo często dochodzi podczas wyjazdów z garażów i parkingów podziemnych. Zarysowania można zrobić również ocierając karoserią o słupek na parkingu bądź inną przeszkodę.
Warto pamiętać, że zarysowania są nie tylko problemem estetycznym. Taka karoseria źle się prezentuje, a wartość rynkowa samochodu spada. Zarysowania sprzyjają również rozwojowi ognisk korozji. Chodzi tutaj o głębsze uszkodzenia. W przypadku uszkodzeń na większej powierzchni, najlepszym rozwiązaniem będzie kompleksowa odnowa lakieru samochodowego wykonana przez profesjonalny zakład lakierniczy. Niewielkie rysy można usunąć samodzielnie za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku. Koszt takiej naprawy będzie o wiele niższy niż usługi lakiernika, a dobrej jakości środki dają doskonały efekt.
Przygotowanie powierzchni do zabiegu
Drobne naprawy lakiernicze wymagają bardzo dużej precyzji, ponieważ powierzchnia, na którą nałożymy środki do korekty lakieru, może odróżniać się od reszty karoserii odcieniem. Zabieg nie da tak dobrych efektów, jak lakierowanie samochodu, ale przy drobnych rysach różnice będą bardzo subtelne i praktycznie niewidoczne.
Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Tylko wtedy samodzielne usuwanie rys z karoserii nie narazi samochodu na pojawienie się z czasem rdzy. Należy dokładnie umyć i wysuszyć maskę auta. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni – w tym celu dobrze sprawdzi się np. benzyna ekstrakcyjna. Odtłuszczenie pozwoli usunąć cząsteczki blachy i zapobiegnie tworzeniu się ognisk korozji.
Usuwanie rys z karoserii krok po kroku
Gdy odtłuścimy powierzchnię karoserii, musimy dobrać odpowiedni preparat. Ma on zastąpić malowanie auta, dlatego ważny jest wybór odcienia pasującego do lakieru. Taka drobna regeneracja lakieru samochodowego powinna być wykonana bardzo starannie. Należy odczytać kod lakieru, który umieszczony jest na tabliczce znamionowej (w tym samym miejscu, gdzie sprawdza się numer VIN). Najlepiej jest zakupić zestaw z niewielkim pędzelkiem, który ułatwia naniesienie lakieru na rysę. Gdy lakier wyschnie, warto zabezpieczyć powierzchnię za pomocą wosku.
Maskowanie rys
Usuwanie rys z karoserii można wykonać również za pomocą specjalnych markerów lub emulsji do lakieru. Markery do rys samochodowych są niedrogie i pozwalają szybko zamaskować wgłębienie. Problemem może być jednak dobór idealnie pasującego odcienia. Warto także pamiętać, że marker nie zastąpi lakierowania samochodu. Jest to środek doraźny, który pozwala zamaskować rysę na jakiś czas. Kolor niestety zetrze się podczas wizyty w myjni samochodowej, ale dobrze sprawdzi się dla osób, które planują wizytę w warsztacie lakierniczym w późniejszym terminie.
Emulsje do lakieru sprawdzą się przy płytkich zarysowaniach. Preparat należy nałożyć na uszkodzoną karoserię i wypolerować powierzchnię. W ten sposób lakier odzyska połysk. Po zabiegu najlepiej jest nałożyć wosk. Regeneracja lakieru samochodowego za pomocą emulsji nie sprawdzi się przy głębokich rysach, ponieważ lakier bazowy zwykle ma kolor biały i w tym przypadku polerowanie nie pomoże.
Usuwanie rys z karoserii -podsumowanie
Drobne rysy można usunąć samodzielnie – wystarczy odtłuścić zarysowaną powierzchnię i pomalować ją lakierem w odpowiednim odcieniu (kod lakieru znajdziemy na tabliczce znamionowej). Dobrze sprawdzą się także emulsje do polerowania lakieru. Do maskowania rys zaleca się wygodne markery. Gdy uszkodzenia są głębsze, usuwanie rys z karoserii warto zlecić w profesjonalnym warsztacie blacharsko-lakierniczym.