Stłuczka lub wypadek drogowy jest bardzo stresującym przeżyciem. Nawet, gdy kierowcy i jego pasażerom nic się nie stanie w wyniku zdarzenia, auto może ulec poważnej awarii wymagającej kosztownego remontu w warsztacie mechanicznym. Dużym problemem bywają poważne odkształcenia karoserii. Co zrobić w razie wypadku?
Naprawa samochodu po wypadku – tylko w profesjonalnym warsztacie
Poważne wypadki i kraksy drogowe są niebezpieczne zarówno dla uczestników zdarzenia, jak i pojazdu. Warto pamiętać, że stanowią one bardzo poważną ingerencję w elementy konstrukcyjne auta, dlatego naprawy samochodu po wypadku powinny zostać wykonane w profesjonalnym serwisie lub warsztacie.
Nie każde uszkodzenie jest widoczne, dlatego należy wykonać szczegółowy przegląd techniczny. Tylko on pozwoli ocenić, w jaki sposób zderzenie wpłynęło na konstrukcję i jej wytrzymałość. Każde uszkodzenie bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo jazdy, a samochody powypadkowe często mają dużo gorszą sterowność, narażającą kierowcę na utratę kontroli nad kierownicą.
Bardzo ważne są pomiary zbieżności kół (geometria), sprawdzenie stanu elementów zawieszenia, układu hamulcowego, kierowniczego, wydechowego i chłodniczego.
Zastanawiasz się, co zrobić po wypadku? Pierwszym krokiem powinien być szczegółowy przegląd techniczny wykonany przez doświadczonych mechaników dysponujących specjalistycznym sprzętem i odpowiednim zapleczem technicznym. Tylko w serwisie lub warsztacie może zostać oceniony stan auta i jego kwalifikacja do naprawy lub ewentualnego złomowania.
Naprawa karoserii po wypadku
Równie ważne, co przegląd poszczególnych układów samochodu, jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego zakładu blacharskiego. Naprawa aut powypadkowych w Białymstoku często łączy mechanikę i elektrykę pojazdową z geometrią kół oraz usługami blacharsko-lakierniczymi. Duże warsztaty tworzą oddzielne działy, które zajmują się poszczególnymi krokami przeglądów i napraw. W ten sposób firmy, oferujące usługi mechaniczne i blacharstwo samochodowe, mogą zapewnić klientom kompleksową ofertę i pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji.
Naprawa karoserii jest uzależniona od stopnia jej zniszczenia. Po poważnych uderzeniach w inne pojazdy, drzewa czy ogrodzenia autostrad niezbędny bywa demontaż uszkodzonych części i ich wymiana na nowe lub naprawa. W tym przypadku auto blacharz zwykle stosuje tradycyjne metody, wykorzystując specjalne ramy blacharskie do przystosowane do pomiarów i napraw.
Za pomocą przecinarek, zgrzewarek i urządzeń spawających, elementy karoserii są rozcinane i wyjmowane. Następnie fachowcy dokonują ich oceny i decydują, czy poszczególne części kwalifikują się do naprawy, czy należy je wymienić. Ubytki są szpachlowane i lakierowane. Następnie elementy montuje się na pierwotne miejsce i dokonuje przezbrojeń.
Po zakończeniu napraw, często niezbędne jest lakierowanie samochodu, aby karoseria prezentowała się jednolicie. Dodatkowo blacharze dokonują szczegółowych pomiarów, oceniają wytrzymałość elementów konstrukcyjnych oraz łączeń.
Przy mniej poważnych stłuczkach, naprawa wgnieceń karoserii może być wykonana metodami bezinwazyjnymi. Drobne wgniecenia są wyciągane za pomocą specjalnego grzybka PDR lub prostowane prętami o odpowiedniej długości i kształtach. W ten sposób karoseria nie wymaga ponownego lakierowania, ale bardzo ważne jest, aby prostowanie blachy nie naruszyło lakieru.
Co zrobić w razie wypadku? Pamiętaj o spisaniu oświadczenia
W przypadku, gdy do wypadku dojdzie nie z naszej winy, możemy skorzystać z likwidacji szkół na koszt polisy OC sprawcy. Co zrobić w razie wypadku? Podczas zdarzenia należy spisać oświadczenie o szkodzie (w przypadku poważniejszych wypadków protokół przygotuje funkcjonariusz policji). Niezbędny jest numer polisy OC sprawcy wypadku oraz nazwa Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym została ona wykupiona.
Likwidacja szkód dotyczy także napraw wgnieceń karoserii. Obecnie wiele warsztatów umożliwia rozliczenia bezgotówkowe – firmy zajmują się dopełnieniem formalności z ubezpieczycielem. Niestety firmy ubezpieczeniowe mogą chcieć zaniżyć koszty naprawy poprzez stosowanie tańszych części. Gdy chodzi o blacharstwo samochodowe, bardzo ważne jest użycie sprawdzonych elementów, dobrej jakości podkładów i lakierów, aby karoseria nie zaczęła szybko rdzewieć. Tańsze materiały nie zapewnią odpowiedniej trwałości i grożą problemami z konstrukcją pojazdu.
Warto pamiętać, że ubezpieczyciel musi zapłacić za części dobrej jakości (nowe, a nie używane) oraz materiały potrzebne do likwidacji szkody. W przypadku samochodów na gwarancji, firma ubezpieczeniowa musi pokryć koszty oryginalnych części, a nie tańszych zamienników.
Co po wypadku – krótkie podsumowanie
Co zrobić w razie wypadku? Po poważnych kraksach niezbędny jest szczegółowy przegląd techniczny samochodu wykonany w warunkach serwisowych. Warto spisać oświadczenie ze sprawcą wypadku, aby naprawy mogły zostać pokryte z jego polisy OC. Likwidacja szkody dotyczy nie tylko wymiany części, ale i kompleksowych napraw wgnieceń karoserii.