Fachowo wykonana przez blacharza i solidnie udokumentowana naprawa nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Wystarczy przed oddaniem auta do warsztatu ustalić szczegóły, zaakceptować określony budżet oraz czas wykonania wszelkich działań związanych z blacharstwem samochodowym, aby móc je egzekwować podczas odbioru pojazdu. Jeżeli dodatkowo potrzebne były naprawy mechaniczne, check-lista może się znacznie wydłużyć.
Auto powierzone blacharzowi w Białymstoku – czego możesz wymagać
Solidne blacharstwo samochodowe to obecnie znacznie więcej niż wykonanie napraw. Ważna jest również dbałość o szczegóły, także o takie detale, które jeszcze kilka dekad wcześniej nie miały w zasadzie większego znaczenia. Na przykładzie Autoblacharni Multi Auto i współpracy z Klientami z Białegostoku wiemy, że są oni świadomymi użytkownikami pojazdów, a my jako wykonawcy usług blacharskich gwarantujemy klarowne zasady współpracy.
- Odpowiednie spasowanie części oryginalnych lub zamienników – jeżeli podczas naprawy konieczna była wymiana całych elementów karoserii, na przykład błotnika, drzwi, pokrywy silnika, auto po naprawie powinno wyglądać jak przed powstaniem uszkodzeń.
- Jednolita barwa lakieru na całej karoserii – przed lakierowaniem samochodu wykonywane są specjalistyczne pomiary, które pozwalają idealnie dobrać odcień lakieru. Nowość to spektrofotometr, a pomocne są również specjalne lampy imitujące światło dzienne.
- Czyste uszczelki i elementy niewidoczne – należy sprawdzić, czy pod uszczelkami szyb nie ma pozostałości lakieru, można zobaczyć również inne miejsca niewidoczne przy pozamykanych drzwiach i oknach. Dbanie o czystość auta Klienta jest zawsze ważna.
- Możliwość zobaczenia/odebrania uszkodzonych części i elementów – wymienione drzwi, nadkola czy wszelkie mniejsze części powinny być w warsztacie również po naprawie. Możesz wtedy zobaczyć, co faktycznie zostało wymienione i czy było to konieczne.
- Geometria zawieszenia – zwłaszcza w przypadku prostowania lub korygowania ramy pojazdu konieczne jest sprawdzenie, czy przywrócona została optymalna geometria. Ma to znaczenie dla stabilności auta podczas jazdy, a tym samym dla Twojego bezpieczeństwa.
Podczas odbioru auta z warsztatu blacharskiego żadne pytanie nie powinno zostać bez odpowiedzi, a wszelkie wątpliwości należy niezwłocznie zgłaszać pracownikowi.
Gdy konieczne były również naprawy mechaniczne
Pojazdy wymagające napraw u blacharza, wymagają często również działania mechanika samochodowego. Zwłaszcza w wypadkach komunikacyjnych dochodzi do tak głębokich wgnieceń karoserii, że uszkodzone zostają również podzespoły odpowiedzialne za jazdę autem. Naprawa w warsztacie obejmuje wtedy jednocześnie działania z dziedziny blacharstwa samochodowego i lakierowanie samochodu, a przywróceniem sprawności silnika czy hamulców zajmuje się mechanik.
Po tak kompleksowym serwisowaniu, poza powyższą piątką należy dodatkowo:
- sprawdzić poziom oleju silnikowego (ważne: nie powinien przekraczać maksimum),
- sprawdzić dokręcenie klem akumulatora, jeżeli był odłączany podczas naprawy,
- uruchomić silnik, aby upewnić się, że działa prawidłowo,
- ocenić czystość auta wewnątrz i na zewnątrz.
Standardem w solidnych warsztatach jest, że jeżeli naprawa przebiegła zgodnie z ustaleniami i auto jest gotowe do jazdy, Klient odbiera je w stanie technicznym i wizualnym niewzbudzającym zastrzeżeń.
W terminie, w oparciu o kosztorys lub po akceptacji zmian
Współpraca z blacharzem wiązać się może z koniecznością uwzględnienia zmian w pierwotnym kosztorysie, gdy podczas demontażu części zauważone zostaną kolejne usterki. Wszystko jednak powinno się odbywać za Twoją wiedzą i zgodą. Wiesz wtedy, kiedy możesz odebrać auto i jaki będzie koszt jego naprawy.
Warto przeczytać: Usuwanie wgnieceń po gradobiciu w Białymstoku z ubezpieczenia AC