Karoseria z czasem traci swój dawny blask. Czy proces ten da się zatrzymać? Pomóc może profesjonalnie przeprowadzone polerowanie samochodu, oferowane przez zdecydowaną większość warsztatów blacharskich. W niniejszym artykule zdradzamy tajniki skutecznej regeneracji lakieru samochodowego.
Odpowiednie środki i narzędzia
Polerowanie samochodu polega na usunięciu wierzchniej, porysowanej i utlenionej warstwy lakieru oraz doprowadzenie jej stanu najbliższego ideałowi. W tym celu potrzeba kilku odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznych środków chemicznych, takich jak:
- elektryczna obrotowa maszyna polerska – jest to główny instrument, bez którego skuteczne polerowanie samochodu nie ma prawa się odbyć;
- pady polerskie – są to swego rodzaju podajniki lub nakładki, służące do bezpośredniego umieszczania past na karoserii auta. Poszczególne typy padów różnią się od siebie twardością;
- środki chemiczne – najważniejsze z nich to pasty polerskie, służące do korekty lakieru oraz nabłyszczania.
Wiele osób próbuje przeprowadzać prace polerskie na własną rękę. Niestety brak profesjonalnych narzędzi oraz środków znacznie utrudnia tego typu przedsięwzięcia, o ile zupełnie ich nie umożliwia.
Przebieg polerowania samochodu
Pierwszym etapem przygotowania samochodu jest jego dokładne umycie oraz pokrycie karoserii specjalną glinką wyciągającą z lakieru minimalne zabrudzenia. Następnie dobrze jest zabezpieczyć taśmą wszystkie elementy, które mogłyby wejść w niepotrzebny kontakt ze środkami chemicznymi.
Nadszedł już czas, by rozpocząć właściwy etap polerowania samochodu. Lakiernik nakłada na karoserię odpowiednią pastę w minimalnej ilości. W następnym kroku używa obrotowej maszyny polerskiej, by delikatnie wygładzić powierzchnię danego elementu. Praca nad danym obszarem karoserii, na przykład maską, zajmuje około kilkadziesiąt minut. Niektóre niedoskonałości lakieru można usunąć dopiero za drugim lub trzecim podejściem, stosując pasty do korekt oraz umiejętnie posługując się maszyną polerską. W procesie kontroli używa się specjalnych lamp, których zadaniem jest wyeksponowanie niezauważonych dotychczas błędów.
Wykończenie oraz zabezpieczenie karoserii
Do wykonania pozostaje już ostatnia faza odnowy lakieru samochodowego, od której skuteczności ostateczny efekt wizualny zależy w największym stopniu. Ten ważny etap polerowania samochodu polega na maksymalnym wygładzeniu powierzchni jego karoserii, usunięciu przebarwień polerskich (hologramów) oraz nadaniu całości lśniącego połysku.
W pracach wykończeniowych warsztaty lakiernicze stosują specjalne środki chemiczne typu „finisz” oraz miękkie wykończeniowe pady. Aby osiągnąć zamierzone efekty, maszyna polerska musi pracować na wysokich obrotach, jednocześnie działając na powierzchnię roboczą z minimalnym naciskiem.
Ostatnim etapem polerowania samochodu jest zabezpieczenie tego, co udało się dotychczas osiągnąć. Dzięki użyciu specjalistycznych środków chemicznych lakiernik jest w stanie znacznie przedłużyć efekt przeprowadzonych zabiegów. Najlepsze rezultaty daje jednoczesne stosowanie uzupełniających się preparatów. Dla przykładu, wielu fachowców od polerki nakłada na karoserię środek hydrofobowy o wydłużonej trwałości, po czym dodatkowo pokrywa całość specjalistycznym woskiem.
Poszukujesz godnej zaufania firmy blacharskiej na terenie Białegostoku? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Autoblacharnia to wykwalifikowana ekipa specjalistów, którzy gotowi są posłużyć Ci swą wiedzą i bogatym doświadczeniem. Zapraszamy do współpracy.
Warto przeczytać również: Jak powstają lakiery samochodowe