Polerowanie samochodu to nie tylko odświeżanie go od czasu do czasu, ale również dbanie o karoserię, która narażona jest na korozję i inne zmiany oszpecające auto i skracające żywotność lakieru. Jest to przy tym sztuka trudna i wymagająca wiedzy z zakresu lakiernictwa, chemii, a także znajomości aktualnie dostępnych środków konserwujących oraz ich właściwości. Jako że od dawna prowadzimy warsztat blacharski i lakierniczy w Białymstoku, a także zajmujemy się polerowaniem samochodów, podzielimy się poniżej kilkoma uwagami na ten temat.
Jakie wady lakieru podlegają korekcie podczas polerowania
Przede wszystkim należy stwierdzić, że polerowanie samochodu nie odbywa się bez korekty lakieru. Dlatego też działania profesjonalne różnią się często w tym względzie od polerowania amatorskiego, gdyż w tym drugim nie zawsze dokładnie wyrównuje się polerowaną powierzchnię. Czym jednak jest korekta lakieru? Odpowiedź na to pytanie może się okazać ciekawa dla każdego użytkownika samochodu, bo z pewnością wielu spodziewa się efektu kilkudniowego, ewentualnie nieco dłuższego, który i tak zniknie choćby przez niekorzystne warunki pogodowe. Po co więc inwestować sporo pieniędzy na takie rzeczy?
A jednak warto, bo oblicze karoserii po polerowaniu potrafi całkowicie zmienić samochód, który nierzadko wygląda tak, jakby przed chwilą wyjechał z salonu. Podczas usuwania wszelkich przebarwień, rys, zmatowień, odprysków i innych drobnych mankamentów lakieru, nadwozie nabiera nowego życia, a na pewno nie widać na nim śladów nawet wieloletniego użytkowania.
Kolejność czynności podczas polerowania samochodu
Polerowanie samochodu, gdy jest przeprowadzane w profesjonalnym warsztacie, przebiega zgodnie z określoną kolejnością poszczególnych czynności. Niezbędne jest każdorazowo:
- mycie auta aktywną pianą z uwzględnieniem zasady mycia od dołu do góry; użycie pianownicy ręcznej czy ciśnieniowej jest mniej istotne;
- do polerowania lakieru najlepiej używać specjalnej rękawicy z owczej wełny lub mikrowłókien;
- mycie auta metodą „na dwa wiadra” – to jedynie obrazowe przedstawienie faktu, iż należy mieć stale dostęp do bieżącej, czystej wody, która podczas mycia służy do oczyszczania rękawicy,
- rozważenie po dokonaniu korekty lakieru opcji nałożenia powłoki ceramicznej,
- oraz wypolerowanie auta specjalnym woskiem,
- a dopiero w ostatniej kolejności polerowanie lakieru pastą polerską lub futrem.
Przy powyższym należy pamiętać o całkowitym unikaniu myjni szczotkowych. Samochód po polerowaniu jest podobnie jak inne narażony na nowe defekty, a myjnie tego typu rysują lakier brudem, w tym piaskiem, znajdującym się nie na szczotkach, a właśnie na mytym samochodzie.
Jak długo utrzymuje się efekt polerowania samochodu – doświadczenie auto-blacharni Białystok
Ostatnia już rzecz to trwałość wszystkich wymienionych zabiegów i tu pojawia się pewne pozytywne zaskoczenie. Polerowanie samochodu nie jest zabiegiem jedynie upiększającym, a jego efekt utrzymuje się nawet kilka lat. Oczywiście w międzyczasie należy właściwie dbać o auto, przede wszystkim regularnie je myć. Wystarczy to jednak, by polerowanie uznać za długoterminowy zabieg konserwujący.
Powyższe zależy jednak od tego, jak polerowanie samochodu będzie wykonane. W naszym zakładzie lakierniczym w Białymstoku używamy do tego sprawdzonych w praktyce środków i materiałów, bo też nie każdy rekomendowany przez producentów preparat spełnia określone wymagania. Niewątpliwie uznać jednak należy, że polerowanie auta to nie tylko czynność końcowa po jego umyciu, lecz bazujący na dużej wiedzy proces. Efekt zależy zarówno od wykorzystania tej wiedzy, jak i od zastosowanych w renowacji lakieru środków chemicznych.
Warto przeczytać także: Zawód blacharz samochodowy w auto-blacharni Białystok