Nawet najlepszy lakier samochodowy z czasem traci swój pierwotny blask i kolor. Dodatkowo podczas intensywnego użytkowania narażony jest na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Wystarczy jednak polerowanie samochodu, aby karoseria odzyskała dawny wygląd. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, lakiernik zaproponuje Ci najkorzystniejsze rozwiązania.
O polerowaniu samochodu w aspekcie technicznym
Dotychczasowe realizacje naszej Autoblacharni w Białymstoku pokazały, że wielu Klientów proces polerowania samochodu widzi przez pryzmat ścierania koloru z auta. Wyjaśniamy zawsze, że powłoka kolorowa pozostanie nienaruszona. Polerowana jest jedynie bezbarwna warstwa nakładana podczas lakierowania pojazdu jako powłoka nawierzchniowa.
- Lakier bezbarwny jest warstwą najgrubszą, dlatego na przestrzeni lat może być polerowany kilkukrotnie. Warstwa bazy (kolorowa) będzie nadal odpowiednio chroniona.
- W nawierzchniowej warstwie lakieru znajdować się może wiele zanieczyszczeń, między innymi drobinki kurzu, wbite podczas nieumiejętnego czyszczenia auta. Polerowanie to zatem znacznie szerszy aspekt wygładzania niż usuwanie rys.
- Rysy są najmniej widoczne na karoserii białej i srebrnej, a najbardziej na powłokach czarnych, dlatego ciemne auta częściej wymagają wizyty u lakiernika, jeżeli chcesz, aby Twój samochód wyglądał nieskazitelnie.
- Podczas polerowania również istnieje ryzyko uszkodzeń lakieru, ale można temu zapobiec stosując odpowiednie preparaty i urządzenia oraz dobierając parametry polerowania do rodzaju lakieru na karoserii. O tym w dalszej części artykułu.
Wszystkie prace można wykonać ręcznie, lecz jest to bardzo czasochłonne i nie zapewnia takiej precyzji, jak użycie specjalnej polerki. Odpowiednie akcesoria do nie sprawiają, że auto może odzyskać dawny blask.
Od nakładek po pasty. Główne wytyczne
Maszynowe polerowanie samochodu wymaga odpowiedniego doboru urządzenia i preparatów oraz elementów dodatkowych. Gdy mowa o nakładkach, czyli tzw. padach polerskich, wybierać można spośród różnych rodzajów:
- wełny,
- mikrofibry,
- pianki.
Zazwyczaj stosowane są naprzemiennie pady z mikrofibry (wstępna obróbka i wykończenie powierzchni) oraz piankowe (etapy pośrednie, główna część prac).
Kolejny aspekt to pasty polerskie. Wchodzące w ich skład substancje ścierne powinny być skuteczne, a jednocześnie na tyle delikatne, żeby nie zarysować warstwy lakieru podczas ścierania. Ważna jest zatem również obsługa polerki, ustawienie odpowiednich obrotów oraz przykładanie padów do karoserii na tyle ostrożnie, żeby nie doszło do nadmiernego przyciskania.
W kwestii samych past, substancją ścierną, czyli tzw. ścierniwem może być między innymi pył diamentowy, tlenek glinu czy róż polerski.
Bezpieczne i efektywne polerowanie auta w Białymstoku
Spełniając oczekiwania Klientów Multi Auto z Białegostoku i innych miast, możemy proponować metody bazujące na sprawdzonej skuteczności. Prace dotyczą między innymi usuwania zmatowień, rys oraz hologramów, lecz nie tylko z powłok nakładanych kilkuwarstwowo. Skutecznemu polerowaniu samochodu poddawać można również auta, na których karoserii zastosowany został lakier jednowarstwowy.
Ten rodzaj powłoki nie jest zabezpieczany dodatkową warstwą bezbarwną, nie posiada żadnego dodatkowego zabezpieczenia, dlatego wymaga szczególnej ostrożności. Zalecane jest tutaj polerowanie ręczne z użyciem najdelikatniejszych gąbek i tkanin. Inaczej niż przy polerowaniu lakieru bezbarwnego, w tym przypadku ścierać się będzie również kolor. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ na gąbce czy tkaninie znajdzie się utleniona warstwa lakieru, czyli taka, która powinna zostać usunięta. Oczyszczoną powierzchnię można zabezpieczyć woskiem lub powłoką polimerową.