Lakiernictwo samochodowe jest bardzo ciekawym i stale rozwijającym się działem naprawy samochodów. Mało kto wie, że jego najnowsze trendy zaczynają wykorzystywać bardzo zaawansowane badania naukowe, prowadzone w różnych celach: wzrostu użyteczności, bezpieczeństwa, poprawy funkcjonalności, ale też najzwyczajniej dla walorów estetycznych. Atypowy kolor samochodu, na który wszyscy zwracają uwagę jest w modzie. Wiemy to, bo prowadzimy zakład lakierniczy w Białymstoku. Samochody pokryte lakierem z brokatem, obecnie najmodniejsze matowe barwy, to tylko nieliczne przykłady pomysłowości klientów i lakierników.
Co nauka wnosi do lakiernictwa samochodowego
Kluczem do opisu nowych wynalazków, które mogą znaleźć zastosowanie w lakiernictwie samochodowym, jest nanotechnologia. Znana wielu z nas, polegająca na badaniu właściwości mikrocząsteczek, które są nierzadko o tysiące razy mniejsze od średnicy włosa i wykorzystywaniu ich m.in. w życiu codziennym. Ostatnimi czasy, do tzw. nanoproduktów zalicza się również lakiery do pokrywania nadwozia samochodów. Nie mają one oczywiście zastąpić tradycyjnych, lecz wiąże się z nimi duże nadzieje z powodu zastosowań, jakie już znajdują w motoryzacji, a w przyszłości, jak można sądzić, będzie ich coraz więcej.
Do tych innowacji należy grupa tzw. „smart coatings”, można powiedzieć – inteligentnych lakierów. Między innymi mają one następujące właściwości:
- samodzielnie naprawiają uszkodzone części powłok zewnętrznych lakieru samochodowego – dotąd jedynie promów kosmicznych, ale już niedługo znajdą powszechne zastosowanie w motoryzacji, ponieważ już teraz stosowane są w niektórych markach premium;
- potrafią nadawać ciekawe efekty, co dotyczy nanolakierów kamuflujących pojazd – obecnie produkowane są tylko dla przemysłu zbrojeniowego;
- sygnalizują nieszczelności pomalowanych nimi powłok – ta grupa nanolakierów stosowana jest już w budownictwie, a motoryzacja również upatruje w nich swojej przyszłości; mogą one, na wczesnym etapie, wykrywać różnego rodzaju nieszczelności systemów jezdnych;
- także potrafią wzmacniać powłokę zewnętrzną lakieru nadwozia i chronić ją przed korozją oraz promieniami UV – właściwości takie posiadają tlenki metali;
- i posiadają zastosowanie wypełniacza, który doskonale wypełnia pory podłoża, stanowiąc dobre spoiwo do lakierów.
Nie jest to przy powyższym odległa przyszłość, ponieważ niektóre z tych pomysłów już są wykorzystywane w motoryzacji, a wszystkie znajdują określone zastosowanie praktyczne.
Lakiernictwo samochodowe przyszłości – w Białymstoku pierwsi spróbujemy
Niektóre pomysły, czy też możliwości nanotechnologii, robią imponujące wrażenie. Do takiej kategorii, niepowiązanej z powyżej wymienionymi, należą samoczyszczące się lakiery samochodowe. Obecnie w Japonii i Niemczech trwają prace nad zastosowaniem tego typu rozwiązań w masowo produkowanych samochodach. A wszystko to dzięki srebru, a dokładnie jego nanocząsteczkom, które posiadają bardzo silne właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne, przy tym im są mniejsze, tym silniejsza jest ich opisywana aktywność.
Nanosrebro jest obecnie na etapie testowania, nie wydaje się jednak, by na jego zastosowanie trzeba było długo czekać. Aktualnie właściwości nanolakierów nie pozostawiają wątpliwości, trudności w ich zastosowaniu, a tym samym „opóźnienia”, wynikają stąd, iż pojawiają się problemy związane z interferencją wielu nakładanych na siebie powłok. Czekamy więc na rozwiązanie tych problemów z niecierpliwością i gdy tylko nowe rozwiązania będą dostępne, od razu zastosujemy je w naszym zakładzie lakierniczym w Białymstoku. Lakiernictwo samochodowe potrzebuje takich innowacji, by wejść na kolejny poziom komercyjnej sztuki.
Warto przeczytać również: Dobry zakład lakierniczy na przykładzie warsztatu w Białymstoku