Powłoka lakiernicza chroni karoserię auta przed rdzewieniem, niszczeniem w wyniku promieni UV, wilgoci i innych czynników zewnętrznych oraz nadaje jej oryginalnego wyglądu. Lakier, w odróżnieniu od klasycznych farb, pozwala stworzyć powierzchnię, która będzie perfekcyjnie gładka. Obecnie na rynku dostępne są jednak różne lakiery samochodowe. Jak wybrać idealne rozwiązanie?
Lakiery samochodowe – podkłady i warstwy malarskie
Malowanie samochodu wymaga doboru kilku warstw, które pozwolą stworzyć idealną powierzchnię – elegancką, odporną na szkodliwe czynniki zewnętrzne, chroniącą karoserię przed ogniskami korozji. Poszczególne warstwy lakieru należy nakładać za pomocą specjalnych narzędzi i w ściśle określonej kolejności (przed nałożeniem kolejnej warstwy, poprzednia musi wyschnąć). Tylko perfekcyjne lakierowanie samochodu zagwarantuje jednolitą powierzchnię i brak odprysków.
Pierwszą warstwą, którą nakłada każdy lakiernik, jest lakier podkładowy. Materiał ten pozwala zabezpieczyć karoserię i przygotować powierzchnię pod kolejne warstwy. Na podkład nakłada się klasyczny lakier samochodowy, czyli warstwę malarską. To dzięki tej powłoce karoseria samochodowa nabiera wybranego koloru.
Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru nabłyszczającego. Warstwa ta nie tylko nadaje powłoce głębi i sprawia, że samochód ładnie się prezentuje, ale i zabezpiecza całą powierzchnię przed wilgocią oraz blaknięciem pod wpływem promieni słonecznych.
Nowoczesne lakiery samochodowe przechodzą zaawansowane testy i badania. Producenci dbają nie tylko o ich właściwości kryjące, ale także odporność na niskie i wysokie temperatury. Doskonale przylegają one do blachy, nie odpryskują i na długo zachowują swój naturalny blask.
Dobór rodzaju lakieru
Pierwszym krokiem jest dobór rodzaju lakieru. Na rynku dostępne są lakiery samochodowe o różnym składzie. Najpopularniejsze pozostają lakiery akrylowe. Są to lakiery zawierające w swoim składzie żywice poliakrylowe. Lakier jest utwardzony chemicznie. Na karoserię wystarczy nałożyć jedną warstwę.
Lakiery bazowe są lakierami jednokomponentowymi. Lakiernik do ich przygotowania używa rozcieńczalnika (lakieru bezbarwnego).
Dostępne są również lakiery wodne (wodorozcieńczalne). Łączy się je z lakierem bezbarwnym. Lakier wodny jest bardzo trwały. Jego mankamentem jest jednak długi czas schnięcia.
Dobór połysku
Idealny lakier samochodowy powinien nadać karoserii blasku, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego stopnia połysku. Producenci w swoich ofertach posiadają kilka rodzajów lakierów. Lakiery metaliczne zawierają drobinki sproszkowanego aluminium, dlatego nadają karoserii wyjątkowego blasku. Dodatkowo takie produkty są bardzo trwałe.
Kolejny rodzaj powłok to lakiery niemetaliczne. Taki lakier samochodowy pozwala uzyskać twardą powierzchnię odporną na rysy, odpryskiwanie czy zadrapania, ale jego słabszą stroną jest wygląd. Lakiery niemetaliczne nie są stosowane w samochodach klasy Premium.
Lakiery matowe często są wykorzystywane do malowania samochodów sportowych. Ładnie się prezentują, ale są podatne na utlenianie i uszkodzenia mechaniczne (rysy) i mogą szybko odpryskiwać.
Producenci proponują również lakiery perłowe z dodatkiem cząstek aluminium i kryształków górskich. Kolorowe drobinki efektownie połyskują w słońcu. Lakier perłowy jest mniej trwały od metalicznego.
Ciekawostką są lakiery samochodowe z efektem rdzy, które można wykorzystać w pojazdach zabytkowych. W limitowanych seriach aut producenci czasami stosują lakiery samochodowe typu „kameleon”, które zmieniają odcień w zależności od tego, pod jakim kątem patrzymy na karoserię.
Dobór koloru
Odnowa lakieru samochodowego wymaga doboru odpowiedniego odcienia. Jak to zrobić? Numer lakieru producenci podają na tabliczce znamionowej (można ją znaleźć w kabinie bądź pod maską auta). Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy planujemy lakierowanie całego auta.
Gdy chcemy pomalować tylko część karoserii, najlepiej jest skorzystać z pomocy mieszalni lakierów. Tego typu usługi może zaoferować zakład lakierniczy w Białymstoku lub innym mieście, w którym będziemy chcieli zamówić malowanie. Mieszalnie lakierów przygotowują mieszanki idealnie dopasowane do odcienia lakieru na masce – kolor podany na tabliczce znamionowej rzadko odpowiada stanowi faktycznemu, ponieważ powierzchnia po latach utlenia się (pod wpływem słońca, temperatury itp.).
Lakiery samochodowe małe podsumowanie
Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów samochodowych (akrylowe, wodorozcieńczalne, bazowe). Podczas doboru powłoki, warto sprawdzić jej trwałość (najtrwalsze są lakiery metaliczne) oraz dopasować odcień do tego numeru koloru na tabliczce znamionowej.