Nie sposób uchronić auto przed skutkami nagłego gradobicia. Uszkodzona w ten sposób karoseria wymaga fachowych działań blacharskich, często również dodatkowego lakierowania. Proces usuwania wgnieceń po gradobiciu można nieraz ograniczyć do podstawowych działań, lecz w wielu przypadkach prace w warsztacie trwają kilka dni i wymagają stosowania najbardziej radykalnych metod. Zwłaszcza obfity, intensywny grad przyczynia się do największych usterek.
Kto korzysta z usług usuwania wgnieceń po gradobiciu w Białymstoku
Do zakładów blacharsko-lakierniczych w Białymstoku na usuwanie wgnieceń po gradobiciu przyjeżdżają właściciele samochodów, którzy uznają, że grad pozostawił nieestetyczne ślady na karoserii. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadal jeździć takim autem, lecz zawsze doradzamy Klientom, aby reagować niezwłocznie, ponieważ mogło dojść do mikrouszkodzeń, które staną się na lakierze miejscem rozwoju korozji. Warto zatem patrzyć na omawiane dziś zagadnienie w znacznie szerszym kontekście.
Powodów oddania auta do serwisu jest znacznie więcej. Można je rozpatrywać między innymi w kategoriach użytkowania auta i planów z nim związanych:
- naprawa blacharska własnego samochodu to podstawa dbania o jego wygląd; nie sposób wyobrazić sobie zadbany samochód z wgnieceniami po gradobiciu, stąd stałe zainteresowanie usługami blacharskimi;
- do warsztatu z pewnością oddasz auto na czas naprawy również wtedy, gdy planujesz je sprzedać; dobry stan karoserii to jak najmniej wgnieceń, zarysowań, hologramów, więc tutaj także pomoc blacharza okaże się nieodzowna;
- jeżeli wskutek gradu uszkodzeń doznała karoseria pojazdu służbowego, również należy skontaktować się z zakładem blacharskim; samochody służbowe jako wizytówka firmy powinny zawsze wyglądać nienagannie.
Doświadczony usługodawca już przed rozpoczęciem prac przedstawi wstępny kosztorys. Ceny mogą być różne, dlatego warto poznać wcześniej uśrednione wartości na danym rynku, aby wiedzieć, czy proponowana kwota jest adekwatna do zakresu planowanych prac.
Naprawa w ramach ubezpieczenia – to także możliwe
Zanim jednak zdecydujesz się na jakiekolwiek naprawy, na początek przypomnij sobie lub sprawdź, czy należy Ci się wypłata odszkodowania. Zwykłe ubezpieczenie OC nie obejmuje zwrotu kosztów związanych z naprawą samochodu po gradobiciu, ale można takie odszkodowanie uzyskać, kiedy posiadasz dodatkową ochronę, czyli ubezpieczenie Autocasco. Kluczowe są zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Należy wtedy zgłosić szkodę i poczekać na rzeczoznawcę, który wyceni uszkodzenia. Na tej podstawie wypłacany jest zwrot kosztów naprawy. Jeśli koszt ten był znacznie wyższy niż kwota wypłaconego odszkodowania, można w oparciu o listę wykonanych napraw zwrócić się do ubezpieczyciela o ponowne rozpatrzenie sprawy i przyznanie wyrównania. W praktyce przy pierwszym zgłoszeniu:
- rzeczoznawca po oględzinach auta ma 2 tygodnie na oszacowanie strat,
- od dnia otrzymania opinii od rzeczoznawcy, ubezpieczyciel ma 4 tygodnie na wypłatę odszkodowania.
Kwestie ewentualnych wniosków o wyrównanie można konsultować bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Co wpływa na ceny napraw samochodu po gradobiciu
Gradobicia najczęściej występują w okresie od maja do sierpnia. Niemal każdego roku również do białostockiej Autoblacharni Multi Auto zgłaszają się kierowcy, których pojazdy mają widoczne ślady wgnieceń. Zależnie od wielkości gradziny oraz intensywności opadów, naprawy lub wymiany wymagają elementy karoserii, szyby, reflektory.
Koszt usługi usuwania wgnieceń jest zależny także od zastosowanych metod. Gdy wystarczające okazuje się użycie punktaków i odstukanie karoserii od strony wewnętrznej, zapłacisz znacznie mniej niż gdy konieczne będzie zaawansowane prostowanie. Specjalne urządzenia do nagrzewania karoserii albo konieczność zastosowania profesjonalnej warstwy podkładowej i nowej powłoki lakieru wpływa zawsze na podwyższenie kwot w kosztorysie. Może to być jednak jedyna metoda na przywrócenie samochodowi dawnej świetności.
Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń
Całkowicie bezpieczną i bezinwazyjną metodą jest wyciąganie wgnieceń bez lakierowania.
Warsztaty samochodowe w Białymstoku usuwają wgniecenia po gradobiciu wielokrotnie również z aut, które mają już za sobą samodzielne nieudane próby właścicieli.
Naprawy blacharskie po gradobiciu wykonuje się wtedy bez lakierowania, ponieważ w większości przypadków lakier pozostaje w nienaruszonym stanie. Gdy jednak potrzebne będzie lakierowanie, gama dostępnych preparatów pozwoli dobrać powłokę do koloru i rodzaju karoserii. To sposób na zniwelowanie śladów po nowych i dawnych uszkodzeniach.